Урбанизацията е процес на модернизиране в социален, икономически, демографски и културен аспект на население места в страната. Той е свързан с вътрешни миграционни движения и концентрация на населението в градовете.Тези движения са предизвикани от икономически фактори (развитие на специфични сектори в икономиката – напр. индустриализацията по време на социализма, а в съвременния етап – дигитализацията и цифровизацията в икономиката), необходимостта от работна сила, промени в образованието (развитие на системата от училища и университети и колежи в определени градове), подобряване на бита, условията на живот и (културното) потребление в градовете. Урбанизацията се измерва чрез дела на градского население, гъстотата на населението в населените места, появата на градски агломерации, битовата осигуреност и социално-жилищната инфраструктура на населените места. Обратният процес на урбанизацията е рустификацията - в съвременния период (миграции към селата) този процес се развива под въздействието на екологични причини и търсене на по-спокоен живот в малки населени места, най-вече близо до големите градове, добрите условия на живот и наличието на развити комуникационни и транспортни връзки с градските центрове.

Подробности ще намерите в пълната презентация на доц. д-р Елица Димитрова.