Настоящата книга представя обобщени резултати от работата по изследователския проект Жизнени преходи в трансформиращото (се) село: памет, идентичност, наследяване, финансиран от Фонд „Научни изследвания“ на Министерство на образованието и науката в периода 2019 – 2024 г. Екипът, реализирал изследването, се състои от учени от различни области на социалното познание – социални антрополози, етнолози и социолози, млади учени и постдокторанти от катедрите „Етнология“ и „Социология и науки за човека“ към Философско-историческия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и Института за етнология и фолклористика с етнографски музей към БАН.
Книгата отразява както многомерността на проблематиката на проекта, така и многоликостта на българското село като изследователски предмет. Открояването на промените, които настъпват в старите форми на селско живеене, новите форми, в които те се трансформират и на свой ред трансформират социалната тъкан, определят работата по границите на отделните дисциплини – етнология, социална антропология, социология, културология, реализирала се чрез договарянето, чрез срещата на множество и различни концептуални и инструментални дефиниции.
Линк към КНИГАТА "Жизнени преходи в трансформиращото (се) село: памет, идентичност, наследяване"
Цитиране: Златкова, М., Пенкова, С., Ташева, М. (съст.). 2024. Жизнени преходи в трансформиращото (се) село: памет, идентичност, наследяване. Пловдив: Пловдивско университетско издателство. ISBN 978-619-7768-09-1